2016 Android Kullanıcılarına Özel Güvenlik Önerileri

Geçen günlerde arkadaşlarımdan gelen bazı sorular nedeni ile Android kullanıcılarına özel güvenlik önerilerini yazmak istedim. Şahsen ben iOS kullanıcısı olarak bu tip sorunlar ile karşılaşmasamda bir nevi Android kullanıcılarına fayda sağlamak adına niyet ettim, araştırdım. Android uygulamaları içerisinde nelere dikkat etmeliyiz sorusunu soruyor iseniz, okumaya devam ediniz. 😉

Son zamanlar da Android kullanıcıları arttığı için güvenlik açıkları da artmaktadır.  Bu güvenlik açıklarını kullanan kişiler, kişisel bilgilerinizi çalma, kart bilgilerinizi çalma ve bankanız ile iletişiminizi keserek nakit çalma gibi işlemleri kullanarak sizleri zor günlere davetiye çıkarabilir. Sizlere vereceğim öneriler ile bu tür tehditlerden ve kişilerden korunabilirsiniz.

  • Uygulamaları doğru bir şekilde kullanın ve indirin;
  • En son araştırmalara göre uygulamalardan bulaşan virüs oranı bir hayli artmış. Google Play Store indirdiğiniz uygulamalar Google tarafından taranıp ona göre yüklemelere izin verir. Ayrıca internet siteler de uygulama indirmemenizi önermekteyim. Ayarlara tıklayıp bilinmeyen kaynaklardan uygulama indirme tikini kaldırmayınız.

  • ROOT ve ROM işlemlerini uygulamayın;
  • Birçok kişi işlevselliği artırmak ve daha hoş hale gelmesi için bu yöntemleri kullanır fakat güvenlik açıkları fazlaşır ve garanti dışı kalabilir.

  • Telefonunuzun anti virüs programları kullanın. Gereksiz uygulamalarınızı da silerek, temiz bir hafıza açabilirsiniz. Web sitemizde belirtilen güvenlik uygulamalarına göz atarak, anti virüs programı seçimini yapabilirsiniz. Malware güvenlik koruması içeren, güvenlik uygulamalarını kullanmanızı tavsiye ederiz.
  • Mobil cihazınızı şifreleyin;
  • Aslında basit gibi görünse de en etkili yöntemlerden birisi de budur. Şifreleri zor ve karışık seçmenizi tavsiye ederim. Tüm sosyal medya hesaplarınızı daha güvenli kullanmak amacıyla şifre seçimine önem göstermeniz gerekmektedir. Aynı süreç içerisinde, şifre kırma programlarının artışı sebebiyle önem vermemiz gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

    Bir Cevap Yazın