Aynı Saatte Yine Beklerim Dayı

Bügün çalışmakta olduğum şirketin yemekhanesi içerisinden yemeğimi yedikten sonra gece istihakımız olan 8 adet kumanya ile yürürken yaşanmış bir durumu yazmak istedim.

Saat 18:30 sıralarında ben düzenli olarak şirketin yemekhanesine gider yemeğimi yer çıkarım. Bügün beraber çalışmakta olduğum iş arkadaşlarımın gece istihakları olan 8 adet kumanya ve 8 adet ekmeği benim götürmem içimden geldi. Kumanya içerisinde zeytin, peynir, domates, salatalık, bal, tereyağı ve meyve suyu var, yanında ise 1 adet ekmek, Bu bir kişinin istihakıdır, kumanya içerisinde olan yiyecekler gün gün değişmektedir.

Yemekhaneden çıkıp, orta seviyeden bir poşet içerisinde kumanyalar ve ayrı bir poşet içerisinde ekmek ile sallana sallana yürürken dikkatimi kağıt, poşet vb. toplayan bir dayı çekti. Aramızda tel örgü vardı. oturma bankları olan yerde biraz durup dayıyı izlemek istedim ve poşetleri hemen yanıma katıverdim.

Dayı benim yanıma gelerek;

Selamun Aleyküm dedi ve bir parça ekmek verirmisin bana, sabahtır aç karnına dolaşıyorum

Bir saniye dayı dedim, benim hakkımda olan istihakımı çıkardım ve bir adet ekmek istihakımıda verdim. Dayı almak istemedi, yok dedi ben alamam onu. Neden dayı al dedim bu benim hakkımdı sana veriyorum benden yana helali hoş olsun dedim. Dayı bana cevap olarak ise;

Bak ne güzel söylüyorsun yeğenim senin hakkın sen yersin kendi hakkını.

Ne yaptıysam ne ettiysem ikna edemedim dayıyı almadı benden kumanya ve ekmeği. Biraz düşündüm ve olacak gibi değil nasıl ikna ederim düşüncesi ve çabası içerisindeyim. Aklıma birden beraber dayı ile beraber kumanyayı yemek geldi ve öyle oldu. Dayı dedim ben açım zaten ya, gel beraber yiyelim. Tamam dedi. Dayı ile aramda olan telleri aşıp yanına gittim. Dayının yanına vardığımda, temiz bir çuval çıkardı yere açtı ve oturdum beraber yere kendisi ise dayının eşit bir şekilde yemek dağılımı ile yiyeceğimi bölüştük.

Dayı ilk önce benim yemeğe başlamamı bekledi. Bismillahirahmanirahim dedim ve bir lokma ekmeği attım ağzıma. Dayı ise, sonra benle beraber önünce olan yiyeceği yemeye başladı.

Aslında bu durumun bir ayrıntısı mevcut, dikkat ettiniz mi bilmem. Ben nerden geliyordum? Yemekhaneden.. Neden gittim? Yemek yemek için. Yemek yedim mi? Evet yemek yedim. Benim karnım aç değildi. Yiyemiyordum artık, bünyem almıyordu. Bir lokma 5-10 dakika ağzımda geveleniyordu. Dayı bunu fark etti;

Sen neden yemiyorsun ve sen az önce nerden çıktın o banklara oturmaya geldin. Bana doğru söyle

Yemekhaneden çıktım dayı ben. Karnım aç değil ve niyetim senle beraber kumanyayı bölüşmek, yemek aynı zamanda senin birazda olsa karnını doyurmak istedim. Başka türlü ikna edemezdim bunun farkındaydım.
Dayı biraz duraksadı ve beni yetiştirenlere bana bir güzel hayır duası aldım. Saat geç oldu çalışma saatim için gitmem gerekiryordu. Durumu izah ettim, dayının yanından ayrıldım ve dayıya dedim Aynı Saatte Yine Beklerim Dayı..

2 Yorum Var

  • Çağrı Mustafa Alkan Haziran 2, 2016 Reply

    Ne güzel insanlar var şu dünyada. Sen de onlardan birisin Ersin. Merak ettiğim bir nokta var: Dayı yine geldi mi?

    • Ersin Ataş Haziran 2, 2016 Reply

      Çok teşekkürler öncelikle. 2 gündür izinliyim çağrı kardeşim henüz gitmedim şirkete. Onun dışında gelmedi henüz bügün gideceğim inşallah gelecek içimde bir his var 🙂

Bir Cevap Yazın