sigarayı bırakmak

Bırakmam Lazım

Bügün değil de aslında daha önceden aklımda olan ve tamamen hayat şartlarımı etkilemekte olan bırakmam gereken sağlıksız durumlar mevcut bende yazayım.

Hayatımı ve sağlığımı tehdit etmekte olan durumlardan bir tanesi 9 ile 10 senedir içmekte olduğum sigara tiryakiliğimdir. 18 ile 19 yaşlarında özenti ile lise çağlarında tek tük denilen kelime ile başladım. İlerleyen günlerde tek tük ortadan kalktı ve paket haline dönüştü. Gel zaman git zaman, askere git askerde içmeye devam, askerden gel geldikten sonra sigara içmeye devam derken neleri geride bırakmışım ve nasılda kendi sağlığıma zarar vermişim.

Bilgisayar başına geçtiğim zaman, masada bir köşesinde duran kül tablası hiç boş kalmaz mı arkadaş. Bazen gerçekten dalgınlığıma gelir bir işe, bir yazıya ve bir konuya odaklanırken Ne ara sigara yakmışım? Ne ara sigarayı söndürmüşüm? abov abov.

Sigara içme zararları oldukça fazladır. Bunlardan en basiti şu hastalıktır! demek olmaz, çünkü basit değildir. Kanser ne kadar ürkütücü ve bela bir hastalık değil mi? Ülkemizde ölmekte olan kişilerin bir çoğu kanser hastalığı nedeni ile vefat ettiğini araştırmadan hemen hemen her kişi fark etmiştir. Ben çevremde bir çok kişinin kanser illeti yüzünden vefat ettiğine şahit olmuşumdur. Bir çok kişinin doktorların bırak demesinesine rağmen sigarayı bırakmayarak kalp krizi geçirerek ölen kişilerede şahit oluşumdur.

Sigara’nın sağlımıza zararları bir yana, çevremize ve sigara içerken bulunduğumuz ortamda sigara içmeyen kişilere oldukça kötü zararlar vermekte, tiskindirmektedir. Sigara kokusu çok lanet bir kokudur ki, üzerimizde giymiş olduğumuz elbiseye siner, her girdiğimiz ortam içerisinde kişi ve kişilere rahatsızlık verir. Bu ve bunun gibi bir çok durumlar içerisinde kalmamak adına ve yazmış olduklarımın bana ders olması dileği ile. Öyle yada böyle.. bu yazıda son kelimem Acilen Sigarayı Bırakmam Lazım!

4 Yorum Var

 • Çağrı Mustafa Alkan Haziran 2, 2016 Reply

  Umarım başarılı olursun kardeşim.

 • şafak çalışkan Haziran 2, 2016 Reply

  2 aydır içmiyorum ve aramıyorum. çok stressli dönemlerden geçtim yine içmedim. irade meselesi kardeş.

  • Ersin Ataş Haziran 2, 2016 Reply

   Sevindim gerçekten sizin adınıza. İnşallah bende irademi yakın zaman içerisinde yeneceğim.

Bir Cevap Yazın