Cep Telefonu Alırken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Ülkemizde en çok satılan teknoloji ürünü kategorisi nedir diye sorduklarında aklımıza kuşkusuz cep telefonları gelir. Neredeyse her ay telefon alan kaba tabirle telefon hastaları ne demek istediğimizi çok daha iyi anlayacaklardır. İyi fotoğraf çeksin, hızlı çalışsın ama ısınmasın, çok oyun oynayayım ama şarjı çok gitsin diye diye birçok ihtiyaç listesini kağıda döktük diyelim peki size en uygun telefon nasıl olmalıdır hep birlikte göz atalım.

Oyun Severler İçin Cep Telefonları

phonejoy Oyun sever bir bireyseniz, gözünüzü oyunla açıp oyunla açıyorsanız yeni Samsung Galaxy S7 veya Galaxy S7 Edge modeli tam size göre. Öneri sebebimiz bu telefonda Vulkan API ve Game Launcher özelliğinin olmasıdır. Vulkan API sayesinde telefon daha az ısınıyor ve batarya süresi daha fazla gidiyor. Game Launcher sayseinde ise oyun oynarken telefona gelen bildirimleri kapatabiliyoruz. Bununlada kalmayarak menü tuşu ve geri tuşlarını iptal edebiliyoruz. Ayrıca Game Launcher sayesinde oynadığımız oyunun anlık olarak fotoğrafını alabildiğimiz gibi oynadığımız oyunun videosunu da çekebiliyoruz.

Ayrıca kullanılan işlemcinin 14 nanometrede üretilen Exynos 8890 olmasından dolayı yeni Samsung Galaxy S7 / Galaxy S7 Edge modelleri bu kategoride tavsiye edeceğim tek telefon oluyor.

Kaliteli Fotoğraflar İsteyen Kullanıcılar için Cep Telefonları

samsung galaxy s7 edge kamera Selfie akımı ile başlayan fotoğraf akımından dolayı artık birçok üretici telefonlarının ön kameralarını da daha kaliteli bir halde üretmeye başlamıştır. Birçok kullanıcı Megapiksel yükseldikçe daha kaliteli fotoğraflar çekeceği hatasına düşmektedir. Bu konuda sizleri aydınlatalım.

Bu kategoride de önereceğimiz ilk telefon; Samsung Galaxy S7 ve S7 Edge ailesi oluyor. Fotoğraf konusunda önceliğin Samsung’da olmasının ilk sebebi kullanılan ekranın SuperAmoled olması. SuperAmoled ekranların özelliği diğer cihazların ekranına göre daha parlak olmasıdır. Parlak olmasının yanı sıra bataryayı daha uzun süre kullandırma özelliğine sahiptir. İyi fotoğraf çeken bir cep telefonu almak istiyorsak;

 • Kamera Lensi
 • Diyafram Aralığı Değeri
 • Kullanılan Ekran Teknolojisi
 • Kaç Megapiksel

Bu konulara dikkat etmemiz gerekmektedir.
Kamera Lensi konusunda birçok firma Sony ile çalışmaktadır. Samsung Galaxy S7 / S7 Edge modellerinde kameranın diyafram aralığı f/1.7 dir. Diyafram aralığı derecesi rakamsal olarak düştükçe, toplayabildiği ışık oranı yükselir. Bu sayede fotoğraf çekildiğinde lens, ışığı daha fazla toplayarak fotoğrafa yansıtır. Bu kaliteli fotoğrafı da sizlere gösterecek bir ekran teknolojisi sayesinde ortaya kaliteli fotoğraflar çıkar.

Bataryası Uzun Gitsin Diyen Kullanıcılar İçin Cep Telefonları

battery life Batarya birçok telefon üreticisinin başa çıkamadığı bir noktadır. mAh seviyesini arttırsa bataryanın da boyutu büyümek zorunda. Bataryanın boyutu büyürse telefonun da boyutu büyümek zorunda kalıyor. Bu yüzden batarya büyüdükçe telefon ergonomisini de kaybediyor.

Eğer sizde kullanacağınız cep telefonunda çok fazla teknik özellikten ziyade batarya performansı istiyorsanız Asus Zenfone Max modeli tam size göre diyebiliriz. Bir fiyat performans telefonu olan Asus Zenfone Max modelinin bataryası tam 5000 mAh gücünde. Bataryanın bu kadar büyük olması sizi sakın telefonun şarjı 1 hafta gidecek hissiyatı vermesin. Piyasadaki çoğu telefon zaten 3000 mAh seviyesinde ve 1 gün gidiyor. Asus Zenfone Max modelinin şarjı da ortalama olarak 2, kullanıma göre 3 gün gidebilir.

Sizler için bir nevi cep telefonu satın alma rehberi hazırlamış olduk. Bunların yanı sıra iş ile ilgili çok özel uygulamalar çalıştırmanız gerekiyorsa kullanmak istediğiniz modelin teknik özelliklerini iyi araştırdıktan sonra ilgili markanın müşteri hizmetleriyle irtibata geçmeniz gerekmektedir.

2 Yorum Var

 • Enes İLHAN Mayıs 17, 2016 Reply

  Ersin yazıyı keyifle okudum 🙂 Tam benlik bir yazı fakat bu kadar teknolojiyi sevdiğini tahmin etmiyordum doğrusu beni şaşırttın bu yönünle 😉 Bu yazının devamı gelmeli bana kalırsa. 🙂

  • Ersin Ataş Mayıs 17, 2016 Reply

   Güzel yorumun için öncelikle teşekkürler. Keyifle okuman beni bir o kadar da mutlu etti. Yazının devamı elbette gelecektir. 😉

Bir Cevap Yazın