Kişisel Blog Nedir? Ne Değildir?

Blog adresim içerisinde ilk yazı olarakkişisel blog adına, kişisel blog nedir, ne değildir sorusuna açıklık getirmek adına bir konu açmak istedim. Haydi başlayalım..

Kişisel Blog Nedir?

Kişilerin internet ortamı içerisinde açmış olduğu blog adresidir. Blog adresi içerisinde kişi, yazmış olduğu veya yazacağı yazıları, hayata dair, yaşam, ilgi alanları, günlük tutabileceği, tecrübelerini vb. kısacası blog adresi içerisinde yazabileceği konulara hakim ve yetenekli olduğu kategorileri açması gerekmektedir. Ayrıca kişi, blog adresini portfolio, iletişim ve sadece bilgi vermek adına kullanabilir.

Kişisel blog adına domain (alan adı) isim soyisim, etkileyici bir kelime türetme ve kendisine hoşgördüğü bir lakap alan adını alabilir. Genellikle isim soyisim tercih edilmektedir. Kişisel blog adresinin her zaman için bir amacı olmalıdır. Bu amaç yukarıdaki satırlar içerisinde belirttiklerim dışında, kişisel blog adresi kişiye bir nevi içini dökme gibi amaçlar içinde kullanabilinmelidir.

Kişisel Blog Ne Değildir?

Aslında bu sorunun cevabı açıkça ortadadır. Günümüzde kişisel blog amacını farklı olarak kullanmaktadır.. Bilerek, yada bilmeyerek farklı konulara, kategorilere ve anlamlara çekmektedirler. Madde madde yazayım hemen şuraya;

 • Kişisel olarak açmış olduğun blog adresin içirisinde hit, ziyaretçi çekmek adına, bilinçsizce, rastgele konular açılmamalı, bilgi sahibi olmadığı kategorilere yönelmemelidir.
 • Güncel tutmak adına haber sitelerine özenerek gün ve gün orda o oldu, burda bu yandı yok adanaya kar yağdı 🙂 gibi yazı kasılmamalıdır.
 • Kişisel blog adresin içerisinde kopyala/yapıştır ile bir yere varamaz kimse. Adamın konusuna bak, süper hit almış, yorum almış hemen bu konuyu alayım deme! Bu durum kişisel blog tutmaktan olmaktan çıkar arkadaş. Bu duruma her zaman için karşıyımdır. Sadece kişisel blog içerisine değil genel anlamda geçerlidir.
 • Kişisel blog adresini genel blog, portal, sadece teknoloji blogu olarak kullanmak yanlıştır. Bir çok kişi genel olarak veya teknoloji odaklı kullanmaktadır. Adı üstünde kişisel.
 • Kişisel blog tutma kavramını her zaman için bilinçli olarak kullanmalıdır.

7 Yorum Var

 • Yılmaz Tuna Ocak 9, 2016 Reply

  ilk yazınızda güzel, faydalı ve yararlı olacak anlatımdan dolayı çoğu kişi ders çıkaracak gibi. Şimdiden kişisel blogunuzun ilerisini görür gibiyim 😉

  • Ersin Ocak 11, 2016 Reply

   Teşekkürler güzel yorumunuz için. 😉

 • kenan01 Ocak 11, 2016 Reply

  Oldukça açıklayıcı bir yazı olmuş teşekkürler. Hayırlı olsun bu arada 😉
  Ekleme:”burda bu yandı yok adanaya kar yağdı” iyi güldüm burda 😆 😆 Nerde görülmüş adanaya kar yağdığı 🙂

  • Ersin Ocak 11, 2016 Reply

   😆 Ben ufakken yağmıştı azıcık birşey.
   Teşekkürler güzel yorumun için..

 • Ali Yaman Mart 28, 2016 Reply

  Çok güzel yazı olmuş teşekkürler 🙂

 • asyam danışmanlık Temmuz 2, 2016 Reply

  güzel paylaşım olmuş tşk ederiz

Bir Cevap Yazın