hafıza güçlendirme

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

Bügün düzenli olarak yapmış olduğum kitap okuma alışkanlığının bana ve düzenli olarak kitap okumanın ne gibi faydaları sizlere olmaktadır yazmak istedim.

Kitap okumanın faydalarını yazmaya başlamadan önce satırlarıma eleştiri ile başlamak istiyorum. Günümüzde bir çok kişi kitap okumanın zaman kaybından başka hiçbir şey olmadığını söylemektedir. Ben bu söylemi yanlış düşünce ile bulmakla beraber, gelişen teknolojinin kolaylıklar sunmasının düşüncesini sebep olarak düşünmekteyim.

Kitap okumak dışında, internet ortamı üzerinde kendi blogum üzerinden olsun veya bir başka blog yazarının yazmış olduğu yazıyı, siteler içerisinde yazılmış olan bir yazının hepsini okumaya üşenen kişiler elbette günümüzde mevcut. Ben bu duruma tanım olarak,  üşengeçlik, sıkılmak, ne diyor la bu diyerek sayfayı kapatmak demek!  derim.. Şuan ufakta olsa okuma üşengeçliğine bir kaç cümle ile eleştiride bulundum. Devamı gelir sonraki yazılarda. Geleyim şimdi kitap okumanın faydalarına.

Sakin Olmak
sakin olmak Kitap okumak bir kişinin sakin olmasına neden olmaktadır. Mesela ben bir duruma sinirlenip kafaya takıp bütün gün sinirleneceğime akşam evime gidince kitap okur sakinleşirim. Bu durum çabucak bir şeye sinirlenmenizin önüne geçecektir. Sinir ve stresi bir kenara atmak adına sakin bir yaşam sürmek bence adam akıllı düzenli kitap okumaktan geçmektedir.

Düşünmek
düşünmek Düzenli olarak kitap okumakta olan bir kişi yapacağı veya konuşacağı şeyleri hızlı düşünmektedir. Hızlı düşünceleriniz size iyi niyetli düşünceler kazanmanıza yardımcı olacaktır.

Konuşma Becerisi
konuşma becerisi Karşınızdaki kişi ile yada telefon görüşmelerinizde, konuşurken ağzınızda kelimeler düğümlenmez, ne diyeceğinizi tane tane ifade etmeniz düzenli kitap okumak ile mümkün olabilir.

Bazı kişiler telefon görüşmelerinde olsun, normal yaşantımız içerisinde olsun, konuşurken konuşmakta zorlanmakta, kelimeler ağzında kayboluyor gibi konuşmaktadır. Bazı kişiler ise, bazı kelimelerde harf uzatmaları takılı kalmaktadır.

En basiti, henüz kişi tanımadığı birisi ile ilk defa konuşmuş olduğu bayan veya erkek ile konuşmalarında kelimeler ağıza tıkanmakta, ne dediğini ve diyeceğini tereddütler içerisinde söylemektedir. Bir lokantada bu duruma şahit oldum ben. Bayan garson yan masada oturan gence, ne içersiniz sorusunun cevabını alana kadar, akla karayı seçti. Gencin rengi felan attı, ben bir orta şekerli kahve alayım diyene kadar. (Gencin iç organları resmen yav git tutuldum diye içinden resmen bağırıyordu)

Eminim ki, kitap okumanın faydaları adına yazmış olduğum yazıda sıraladığım bütün maddeler konuşma becerisini geliştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Hafıza Güçlendirme
hafıza güçlendirme Yapılan araşatırmalara göre, düzenli olarak kitap okumak hafızayı güçlendirmektedir. Kitap okumayı alışkanlık haline getirmeniz sizin açınızdan güzel sonuçlar elde etmenize yardımcı olmaktadır.

+ Kitap okumanın önemli olan faydalarından bazılarına yazımda yer vermek istedim. Umarım yazımı sıkılmadan buralara kadar okur, devamını düzenli kitap okumamakta iseniz, okuyarak başlarsınız inşallah diyerek burada noktalıyorum.

6 Yorum Var

 • mehmet Aralık 5, 2016 Reply

  Kitap okumak genel kültürümüzü genişlettiği gibi, hayata bakış açımızı da oldukça etkiler. Ben felsefe ve bilim kitaplarını daha çok seviyorum 🙂

 • Onur ç. Aralık 28, 2016 Reply

  Kitap okumanın hayal gücünü ve zihni genişlettiğini apaçık ortada. Ben şu sıralar internet dünyasıyla alakalı kitaplar okuyorum

  • Ersin Ataş Ocak 1, 2017 Reply

   Evet kesinlikle öyle. Senin adına sevindim gerçekten. 😉

 • Hüseyin Nisan 1, 2017 Reply

  Valla kime sorsak klasik bir tane faydasını söyler; kelime dağarcığını geliştirmek diye. Ama kitap okumak ayrı bir zevk ve onun daha ötesinde..

Bir Cevap Yazın